top of page
Sarlota15-18.jpg

Léto v ŠARLOTĚ

Teplé slunce září z výšky a provází dlouhé letní dny, které si všichni obyvatelé Šarloty rádi užívají co nejvíce venku. Těšili jsme se nejen na vycházky a aktivity v okolním parku a lese, ale rovněž na výlety za kulturními a historickými zajímavostmi i přírodními krásami. Společenské události mívají obvykle v létě „své prázdniny“, ovšem letos byl společenský klid až příliš dlouhý. Jsme rádi, že v rozkvetlých zákoutích parku Šarloty můžeme pořádat setkávání klientů a přátel s hudbou a uměleckým slovem – „Kulturní léto Šarlota“. 
Léto v Šarlotě nás posílí

553feaee-ec06-4fa4-982a-6258b9fe84eb.jpg
20210612_094_LQ.jpg

Kulturní léto Šarlota

Respekt k soukromí klientů je pro nás samozřejmostí, zároveň ale pečlivě dbáme, aby nikdo netrpěl osamělostí a ztrátou sociálních vazeb. K dobré psychické pohodě přispívají mimo jiné společenské programy. V rámci pořadu „Kulturní léto Šarlota“ jsme se seznámili se čtyřmi novými zajímavými publikacemi, svým hudebním vystoupením nás potěšili kytarista Štěpán Rak a violoncellista Petr Nouzovský. Ze známých osobností v programu vystoupili Tereza Kostková, Carmen Mayerová, Jitka Molavcová, Petr Kostka, Jan Potměšil, David Vávra a další hosté. Režie celého pořadu se ujal Alfed Strejček.

Fotogalerie z akce.

2d8f2df5-f33d-4432-90f4-1a872b11e92c.jpg

Se Šarlotou za poznáním a krásou

Letní dny přejí výletům, kterých nás v létě čeká hned několik. Mnoho nového zajímavého jsme se dozvěděli ve Vojenském technickém muzeu Lešany i v barokním areálu hospitálu Kuks. V Dendrologické zahradě Průhonice jsme obdivovali desítky a desítky rozkvetlých květin, keřů i stromů. Těšíme se na výlet do Týnce nad Sázavou a na Konopiště. Každý z klientů se do aktivit zapojuje podle svých možností a přání. Komu aktuální kondice výlet nedovolí nebo se rozhodne strávit čas raději v pohodlí Šarloty, nabídne relaxaci náš stinný park nebo například klidný prostor čítárny v posledním patře Šarloty s kouzelným výhledem do zvlněného posázavského kraje. 

Šarlota se stala rozkvetlou zahradou

3e2f4809-5969-427b-bfae-0a8abd224c46.JPG

Naše Šarlota je plná odborníků – zahradnic a zahradníků! Obyvatelé Šarloty si zkrášlili svůj domov květinami, které si sami v zahradnictví vybrali, poté zasadili a umístili například do truhlíků na balkony u svých pokojů a další vhodná místa. Květiny pravidelně zalévají a společně sledují, jak se kvetoucí kráse díky jejich péči daří. V létě přijíždí do Šarloty řada hostů na krátkodobé pobyty - někteří na rehabilitační a relaxační dovolenou, jiní zde tráví letní dny v době, kdy jejich pečující odjíždí na zotavenou. Křehká krása květin pomáhá vytvářet atmosféru důvěry a pohody, která posiluje duševní zdraví. V kvetoucí Šarlotě se všichni hosté brzy cítí jako doma.

Jahodové tiramisu

dezert.tiff

Letní měsíce jsou bohaté na úrodu čerstvého ovoce plného vitamínů, na kterém si rádi pochutnáme. Vyzkoušejte lehké letní mlsání - Jahodové tiramisu - podle našeho receptu. Dobrou chuť přeje šéfkuchař Šarloty Zdeněk Matějovský.

Suroviny:
200 gramů tvarohu

4 lžíce zakysané smetany

2 lžíce cukru

1x vanilkový cukr

špetka skořice

150g čerstvých jahod

máta na ozdobu

Postup přípravy:
Jahody opláchneme, necháme oschnout, zbavíme korunek a nakrájíme na čtvrtky (menší jahody stačí na poloviny). Tvaroh vyšleháme s cukrem a zakysanou smetanou. Do vychlazených pohárů nebo skleniček střídavě klademe krém a jahody. Poslední vrstva jahodového tiramisu bude z krému, který ozdobíme celou jahodou (nebo jiným čerstvým ovocem) a mátou.

bottom of page