top of page
001.jpg

Podzim V ŠARLOTĚ 2022

Pozvolného odchodu léta jsme si v letošním roce v Šarlotě málem ani nepovšimli. Podzim nám nadělil pěknou řádku slunečných dní, dlouhé babí léto s oblohou bez mráčku a poklidným povětřím. Počasí jako stvořené pro vycházky ještě nepodmáčenou přírodou, pokochat se krásami podzimem vybarveného parku a užít příjemně teplé slunce. Také našim zahradníkům udělal pěkný začátek podzimu radost, nabídl více času pro poslední sklizeň a na zimní přípravu skleníků i zahrady a parku. Martin nepřijel na bílém koni, ale přinesl tradiční sychravé, deštivé počasí, které bylo předzvěstí nadcházející zimy, kdy je nám nejlépe v domácím teple Šarloty. 
Kousek sluníčka jsme si vzali s sebou do Šarloty

Šarlotu jsme vyzdobili pestrými podzimními dekoracemi a keramickými výrobky, do rehabilitačních cvičení jsme zařadili prvky vhodné pro chladnější měsíce, na duši nás zahřála muzikoterapie, společné sledování oblíbených pamětnických filmů a kulturních pořadů. Koncert Janáčkova kvarteta ukončil slavnostní cyklus „Šarlota jubiluje“ uspořádaný u příležitosti 100. výročí otevření sanatoria na Prosečnici. V podání Alfreda Strejčka v pořadu zazněly úvahy Gabriela Garzíi Marquéze, Alberta Einsteina a Jana Amose Komenského. Těmito krásnými setkáními spřízněných duší - klientů Šarloty a jejich rodin, zaměstnanců a účinkujících jsme vzdali poctu všem, kteří se zasloužili o vznik sanatoria, kteří svůj život zasvětili péči o nemocné nebo jinak pomohli uskutečňovat myšlenku pomoci potřebným.
Díky úsilí našich předků sanatorium na Prosečnici mohlo přinášet pomoc bližním po celá desetiletí. Důležité je, že nemusíme obdivovat pouze minulost, naopak můžeme žít současností a myslet na budoucnost. Také v dnešní době se najdou lidé, kteří se nebojí pustit do práce a udělat dobrou věc pro své bližní a jejich budoucnost. V letech 2012 – 2014 prošlo sanatorium rozsáhlou rekonstrukcí a narodila se Šarlota taková, jakou ji znáte. O současné klienty se obětavě stará profesionální tým zdravotních sester, osobních asistentů, fyzioterapeutů, aktivizační a sociální pracovník, nutriční terapeutka i externí specialisté.

 

prosecnice2.jpg
Sarlota15-11.jpg
foto 4470-c, pacienti sanatoria.jpg
Sarlota14-78.jpg

„Andělem ve smyslu řeckého angelos, posel, musí být každý člověk, protože má v tomto světě své vlastní neopakovatelné poslání.“
kardinál Tomáš Josef Špidlík, teolog, kněz

O nejzákladnější životní potřeby našich klientů pečuje kolektiv osobních asistentek, pomoc bližním s omezenou soběstačností různého stupně je jejich neopakovatelným posláním. Empatie, citlivost, trpělivost, schopnost probudit v klientovi důvěru, odhalit jeho přání a potřeby a s ohledem na stav klienta je zkoordinovat se správnými postupy péče. A samozřejmě profesionální zručnost. Osobním asistentem nemůže být každý, každý nedokáže potřebnému věnovat to nejcennější, co máme – svůj čas. Končící podzim spojený s adventem a blížícími se Vánocemi je pro mnohé klienty emočně velmi vypjatým obdobím a role osobních asistentek je nepostradatelná snad ještě více než jindy. Přestože samy jsou mnohdy mámy od rodin a volného času není nazbyt, věnují klientům svůj cit i um a pomáhají jim tak překlenout těžké období, znovu nacházet životní rovnováhu a pocit domova. 
Šarlota je naším domovským přístavem

 

Sarlota17-90.jpg
DSCN9338.JPG
bottom of page