top of page

Zima v ŠARLOTĚ

Zima nám nepřináší jen chlad, sychravo nebo ledový vítr, ale celou řadu dárků, na které se v Šarlotě těšíme. Hned tím prvním dárkem pro nás je klidné a zároveň slavnostní období Adventu. Netrápí nás honba za nejdražším dárkem, největším kaprem nebo nejkošatějším stromkem. Společně prožíváme mnoho drobných radostí, které jsou součástí předvánočních příprav. Hned na začátku Adventu chystáme na stoly větvičky Barborek nebo adventní věnce a pak už nás čeká veselá mikulášská nadílka. Čerti, andělé a Mikuláš vždy do Šarloty zavítají a vůbec nevadí,
že po nadílce se za dveřmi promění zpět třeba v naše terapeuty a asistentky.


Na Mikuláše je v Šarlotě veselo!

Šarlotu provoní vanilka a skořice

DSCN7738.JPG

V sychravém počasí je pěkné posedět v křesle pod dekou třeba v knihovně a podle kondice si číst nebo si nechat předčítat z knih a časopisů. V naší kavárně si popovídat u šálku horké čokolády nebo voňavého punče, poslechnout si oblíbenou hudbu nebo audioknihu ve společenské místnosti či v soukromí svého pokoje. V rámci arteterapie (Odpolední tvoření, Šikovné ruce) se zaměřujeme na práci s různými materiály a pomůckami, vyrábíme například vánoční dárečky a zimní dekorace. Klientky a klienti za pomoci asistentů pečou vánoční cukroví, štolu a perníčky, které i sami zdobí. Snad nic nenavodí pohodu a nepřipomene dětství tak, jako vůně vanilky, svařeného vína nebo čerstvě upečené vánočky.


Očekávání Vánoc a nového roku v Šarlotě plyne v příjemné atmosféře.

Christmas Dinner

Štědrovečerní tabule

Názory na množství a složení vánočních pokrmů se v křesťanském světě v průběhu staletí měnily. Co obvykle nechybí na dnešní štědrovečerní tabuli u nás shrnuje šéfkuchař Luděk Jelínek:
 

Samozřejmě rybí polévka, smažený kapr a domácí bramborový salát. Často se připravuje kapr na černo s tmavou omáčkou výrazné ovocné chuti a hustoty nebo houbový Kuba. V mnohých rodinách dávají přednost vepřovým a kuřecím řízkům. Jistě nikde nechybí vánoční cukroví, vánočka, čerstvé ovoce, několik druhů ořechů a v některých rodinách je tradicí vánoční pudink či štola.
Na štědrovečerním slavnostním stole prostíráme o jedno místo navíc pro nečekaného hosta, kterého nesmíme odmítnout.

Konec Vánoc - začátek Masopustu

Po svátku Tří králů vystřídá vánoční tematiku období Masopustu. Tento čas průvodů v maskách a dalších lidových zvyků si připomeneme povídáním o těchto veselých tradicích, výrobou typických dekorací a také některými vhodnými masopustními pokrmy.


Masopust je v našich zemích dobou veselí a hodování, ke kterému neodmyslitelně patří i zabijačky. Každý dobrý řezník a kuchař má svůj recept na tyto pochutiny, často ovlivněný krajovými zvyklostmi. Ale jak říká šéfkuchař Luděk Jelínek, důležitá je příprava s láskou, nic neošidit a nespěchat!

Nesmí chybět řádně uvařený ovar z vepřové plece a laloku, jitrnice a jelítka táhneme mírným varem, stejně tak tlačenku světlou i tmavou, které po uvaření navíc několikrát otočíme. Svůj čas chce i zabijačková polévka tzv. prdelačka, kterou táhneme mírným varem a pečlivě mícháme (aby se nesrazila). Do správného zabijačkového guláše patří vepřová plec, jazyk, játra, ledvinky i slezinka a ať je guláš přírodní či na paprikovém základě - česnek použít vždy čerstvý! Řemenové sádlo krájíme na kostky přibližně stejné velikosti, mírně podlijeme mlékem a pomalu škvaříme do
hněda. Škvarky z plstního sádla vždy škvaříme zvlášť.


Dobrou chuť!

DSCN7914.JPG

I v zimě žijeme v Šarlotě aktivně

V každém ročním období příznivě působí na tělo i mysl pohyb. Do pravidelných kondičních cvičení se každý klient zapojuje podle své kondice a fyzických možností. Protahujeme končetiny i trup, provádíme dechová cvičení. I v zimě je důležitý pobyt v přírodě. Ke slovu přijdou čepice a rukavice a za příznivého počasí klienti za doprovodu osobních asistentů využívají vycházkové okruhy v zahradě Šarloty. Po vycházce na čerstvém vzduchu volíme vhodný typ relaxace, třeba některou z našich wellness terapií nebo odpočinek v soukromí pokoje. Pečujeme o celé tělo, takže vhodná je i návštěva kadeřnice, abychom upravili to, co čepice a šály natropily. Na přání klientů je pohodlný bezbariérový vůz zaveze na kulturní a společenské akce mimo Šarlota resort.


V Šarlotě je zima jedno ze čtyř nekrásnějších období roku!

bottom of page