top of page

Zima v ŠARLOTĚ

Letošní zima nepřeje sněhové nadílce, ale mírné teploty umožňují vycházky a výlety. I v zimních měsících je potřeba protáhnout tělo a nadýchat se čerstvého vzduchu - třeba v našem krásném parku s doprovodem osobního asistenta, pokud kondice nedovolí delší vycházku. Pohybové aktivity jsou v Šarlotě vždy plánovány podle zdravotního stavu a aktuální kondice klientů.

Za sychravých dnů energii dobíjíme vhodným cvičením a wellness programy. Rehabilitace a fyzikální terapie na míru posílí celkovou fyzickou pohodu, zlepšení prokrvení a prohřátí chladných končetin zařídí vodoléčba, celkové koupele a aroma-masáže bylinnými oleji. Relaxace spojená s popíjením voňavých teplých čajů - ovocných či bylinných - vždy pozvedne mysl a navíc přispěje ke správnému pitnému režimu.
Sychravých dnů se v Šarlotě nebojíme!

Preparing Healthy Food

Správný jídelníček v Šarlotě

V zimě obvykle nepociťujeme tak velkou potřebu pít, jako v horkých letních měsících. Tím více se soustřeďujeme na správný pitný režim. Do zimního jídelníčku zařazujeme dostatek plnohodnotných bílkovin, jako je maso, vejce, tvrdý sýr a mléčné výrobky - třeba jogurty. Velmi cenným a potřebným zdrojem vitaminů a minerálních látek (zejména draslíku a hořčíku) je zelenina. Vynikající je bílé zelí,
ideálně kvašené, banány nebo jablka. Oblíbené jsou kombinace ovoce se zeleninou, například mrkvový salát s jablkem. Chutné a zdravé jsou sladké nebo slané ovesné kaše. Správný jídelníček, s ohledem na individuální potřeby jednotlivých klientů, v Šarlotě pečlivě sleduje nutriční terapeutka paní Jarmila Bérová. Jak říká, ideální jídelníček je co nejpestřejší, složený z jednoduchých čerstvých a zdravých potravin. Rádi si dopřejeme i domácí koláček nebo dortík. A naše pravidelné nedělní pečení voní skořicí, zázvorem a hřebíčkem - kořením, které do zimy zkrátka patří.
Správným jídelníčkem v Šarlotě přispíváme k dobré kondici i mysli.

DSCN7808.JPG

"Když se ti život zamotá, nezoufej, je tu Šarlota"     František NOVOTNÝ


V nevlídných dnech, kdy sluníčko ukazuje svou životodárnou sílu jen skromně, je potřeba pohladit duši. Společenský život Šarloty vítají nejen klienti, ale i jejich nejbližší - rodina a přátelé. Při pěkném kulturním programu se setkávají a zažívají společně něco nového, zajímavého. Jedním z nevšedních kulturních zážitků byl koncert "Five Star Clarinet Quartet" s uměleckým přednesem Hany Maciuchové a Alfreda Strejčka, který se konal v Praze v kostele sv. Vavřince. Šarlota disponuje
upraveným automobilem, takže klienti mohou navštěvovat akce i mimo domov (mimo Resort Šarlota). Komu zdravotní stav nedovolil navštívit koncert přímo v Praze, o tento program nepřišel - umělci vystoupili později i ve společenském sále Šarloty. Krásné hudební programy pro klienty Šarloty a hosty dále připravili soubor Chairé pod vedením Josefa Krčka a kytaristé Štěpán Rak a Jan-Matěj Rak. Pořady uměleckého přednesu s hudbou představili v Šarlotě Jitka Molavcová, a Alfred Strejček. Texty novináře, dramatika a spisovatele Karla Čapka přednesli Petr Kostka
a Carmen Mayerová. Šarlota se otřásala v základech smíchem publika při humorných myšlenkách Čapkovo fejetonu "Jak se dělá divadlo".

Společenské večery v Šarlotě rovněž navštěvuje básník a publicista PhDr. František Novotný, kterého mnozí z obecenstva dobře znají z pravidelného vysílání Český rozhlas Dvojka.
Věnoval Šarlotě malou milou básničku (nahoře) a potěšil přítomné přednesem jedné z básní ze své poslední sbírky "Tichá vůně slov".
Šarlota pečuje o duše!

 

VÁLEČEK
Kdyby vám dámy někdy muž
upadl jiné do léčky
každá z vás rychle paži tuž
máte přec doma válečky


Fuj ne však proto co vám právě
bůh pomsty šeptá do uší
Ten problém dá se zvládnout hravě
Násilí dámám nesluší


Vlasové nudle domácí
a vývar silný jako noha
se vždycky více vyplácí
než vilné rady pomsty boha


Marně pak jiná okem háže
marně vrtí svým zadečkem
tak zaválet to nedokáže
jako vy se svým válečkem

František NOVOTNÝ

bottom of page