top of page
IMG_0152.JPG

Zima V ŠARLOTĚ 2022

Zimní měsíce leden a únor mohou být pro lidskou psychiku a celkové zdraví jedním z nejtěžších období v roce. Odeznělo emočně silné období Vánoc naplněné příjemnými prožitky a slavnostní atmosférou, zmizela krásná vánoční výzdoba, na které se s radostí a očekáváním společně podíleli všichni obyvatelé Šarloty. Po svátcích Tří králů je do jara ještě daleko. Světla za okny přibývá jen pomalu a sluníčko, které by nám dodalo tolik potřebnou energii, na nás svými paprsky zatím šetří. Lidé pak mohou intenzivněji vnímat pocit vyčerpání a opuštěnosti. Šarlota je pro mnohé klienty druhým domovem a stejně jako doma, máme i tady řadu receptů, jak povzbuzovat tělo i mysl. Na toto téma jsme si povídali s paní Dianou Holečkovou, aktivizační pracovnicí Šarloty.

V Šarlotě velmi dbáme na to, aby nikdo netrpěl osamělostí. Sociální a duševní pohodu klientů i jejich tělesnou kondici posilují pravidelné společenské, vzdělávací, kreativní i pohybové programy, kterých se zúčastňují podle svého výběru a fyzického stavu. V zimním období aktivity přizpůsobujeme možnostem interiéru Šarloty. Velkou výhodou je rozsáhlost a účelné vybavení objektu. K dispozici máme výtvarný a rukodělný atelier, hudební pokoj pro muzikoterapii, knihovnu a čítárnu, ale i restauraci například pro promítání filmů a větší společenské akce jako jsou oblíbené koncerty živé hudby a podobně. Nepříznivé počasí pro pobyt venku nám nevadí, v prostorách Šarloty se stísněně necítíme.

Jednou z nejoblíbenějších kreativních činností je práce s keramickou hlínou. A tak jsme si letos rozjařené průvody maškar a další veselé lidové zvyky svátků Masopustu připomněli nejen povídáním, ale i tvorbou tradičních masopustních dekorací – mimo jiné pěkných keramických jitrnic, které sice nevoní tak, jako ty pravé zabijačkové, ale jejich výroba přinesla spoustu radosti a dobré pohody. Navíc práce s keramickou hlínou podporuje správnou činnost svalů, především paží a rukou a procvičuje motoriku prstů, takže jsme něco udělali i pro naši pohodu tělesnou. Ovšem náš masopustní atelier přesto zavoněl – čerstvě napečenými koláčky, kterých jsme společně napekli hned dva druhy (…a příště si jistě troufneme na tři).

Zimní počasí nás neomezuje ani v případě oblíbených sportovních, pohybových aktivit. Různé svalové skupiny prohříváme a protahujeme například při cvičení s míčky, nacvičujeme pentangue nebo soutěžíme při stolním hokeji, kdy poctivě trénujeme a možná uspořádáme turnaj. Dobrou pohodu a mnohdy plno smíchu zažíváme při procvičování paměti, oblíbený je „AZ kvíz“ nebo „Chcete být milionářem“, zdravě soupeříme při Bingu nebo při karetních hrách a v plánu máme šipky. Zimní období také přeje společné nebo individuální četbě, poslechu audioknih, poslechu hudby různých žánrů, klienti si velmi rádi společně zazpívají. Do života v Šarlotě začleňujeme pravidelnou meditaci napomáhající celkovému uvolnění, lepšímu spánku, zmírnění stresu a úzkostí. 

Pro tělo i duši je prospěšný pobyt na čerstvém vzduchu, kterému se nevyhýbáme ani v zimě. Navíc je potřeba kontrolovat krmení pro ptáčky, které sami vyrábíme. Krátká procházka nebo projížďka na vozíku dodá energii a často nás pozitivně překvapí zimní, zdánlivě spící příroda. Výjimečným dárkem je sněhová nadílka - kouzelný zážitek při pohledu do zasněženého parku Šarloty a okolní krajiny, vnímáme zklidnění a léčivé ticho, občasné zapraskání letitých stromů v parku, křupání sněhu pod nohami, vlastní dech … pocítíme hlubokou relaxaci. O tom všem si pak můžeme v domovském teple Šarloty třeba popovídat a těšit se na další podobné zázraky provázející celý náš život. 


Masopustní koláčky za Šarloty

 

 • 300 g hladké mouky

 • 300 g polohrubé mouky

 • 250 ml vlažného mléka

 • kostku čerstvého droždí (40 g)

 • 3 lžíce cukru krupice

 • 1 vanilkový cukr

 • 100 g rozpuštěného másla

 • špetku soli

 • kůru z ½ citronu

 • 2 žloutky

Na drobenku budete potřebovat:

 • 3 lžíce povoleného másla

 • 4 lžíce hrubé mouky

 • 2 lžíce cukru krupice

 • 1 vanilkový cukr

Dále:

 • hladkou mouku na podsypání pokud je potřeba

 • 1 vejce na potření

 • moučkový cukr na posypání

 

Postup:

V hrnečku rozmíchejte droždí s lžící cukru, přidejte lžíci mouky a 3 lžíce vlažného mléka. Nechte kvásek odpočinou asi 15 minut, dokud nezačne bublat. Do robotu dáme všechny suroviny na těsto, vlijeme kvásek a necháme hnětat, dokud nevznikne hladké a vláčné těsto. Do šlehače dáme máslo o pokojové teplotě, zbylý cukr a dobře prošleháme. Pak přidáme žloutky a opět prošleháme. Přidáme sůl, citronovou kůru a všechny tekuté ingredience, tedy mléko, kvásek a rum. Opatrně promícháme. V robotu vyměníme šlehací metlu za metlu na tužší těsta a opatrně přisypáváme mouku. Po poměrně dlouhém hnětení by mělo vzniknout hladké a vláčné těsto. To necháme kynout asi 45 minut na teplém místě.

Mezitím si nachystejte náplně:

TVAROHOVÁ
Dobře vymíchejte 250 g měkkého tvarohu, 1 žloutek, 1 lžíci pískového cukru, 1 vanilinový cukr, 1 lžičku citronové šťávy.

MAKOVÁ
200 g mletého máku, ¼ l mléka, 3 lžíce pískového cukru, 1 balíček vanilinového cukru. Umletý mák povaříme s mlékem, dokud směs nezhoustne. Pravidelně mícháme a následně odstavíme a přidáme cukr.

POVIDLOVÁ
Dobře vymícháme 200 g švestkových povidel se ¼ lžičkou mleté skořice a zředíme citronovou šťávou.

JABLKOVÁ
1 kg jablek, pískový cukr, 1 balíček vanilinového cukru, mletá skořice, rum. Jablka oloupeme, nastrouháme. Dáme do nepřilnavého kastrolku, podlijeme lžící vody a lžící rumu a podusíme do měkka. Odstavíme, přidáme cukr a ¼ lžičky skořice a necháme vychladnout.

OŘECHOVÁ
200 g umixovaných ořechů, 100 ml mléka, 4 lžíce pískového cukru. V mléce svaříme ořechy s cukrem, dobře vymícháme a odstavíme.


Po vykynutí těsto rozdělíme na kousky, ze kterých tvoříme kuličky, které přendáme na plech s pečícím papírem dostatečně daleko od sebe a necháme dovykynout. Dnem malé skleničky nebo závažím vytlačujte z kuliček koláčky tak, aby zůstal okraj. Ten potřete rozšlehaným vejcem, naplňte náplněmi a dozdobte třeba rozinkami (předem je namočte v rumu) nebo blanšírovanými mandlemi. Nechte ještě 10 minut odpočinout a pečte při 180 °C asi 15 minut, dokud nejsou okraje koláčku dozlatova.

Náš tip: Po vyjmutí potřete okraje koláčků máslem s rumem (2 lžíce rozpuštěného vychladlého másla + 1 lžíce rumu). Následně můžete pocukrovat.

bottom of page