top of page
IMG_0150.JPG

Zima v ŠARLOTĚ 2023

Zimu, tu romantickou, s bílou sněhovou nadílkou, takovou si zamilují všichni obyvatelé Šarloty. Park s kašnou, lavičkami a vzrostlými stromy se promění v království „Sněhové královny“. Výhledy do zasněženého kraje jsou tiché a nekonečné. I takové pohádkové dny nám letošní zima nabídla. Ale protože nežijeme v kraji Hanse Christiana Andersena, ale Boženy Němcové, mávnutím kouzelného proutku se obraz mění. Po sněhu ani památky, okny se díváme do téměř předjarní krajiny. Jakoby se „Dvanáct měsíčků“ nějak zapovídalo a ty zimní omylem uvolnily vládu měsícům jarním. Možná, ale opravdu jen na pár dní. Nastoupily plískanice, zamračená obloha, suchý mráz, vichr… 
Nejlépe zůstat v teple domova Šarloty a jen lenošit? 

20231128_145100.jpeg

Samozřejmě, že si v zimě dopřáváme dostatek relaxace u četby knih, muzikoterapie nebo meditace, ale v Šarlotě nám pohyb nechybí ani v zimě. Správně volené pohybové aktivity v seniorském věku nejsou pouhou prevencí různých poruch a onemocnění zejména pohybového a kardiovaskulárního systému, ale jsou nezbytné pro celkovou fyzickou i psychickou kondici a spokojenost klientů. Intenzitu a druh pohybové zátěže vždy volíme podle individuálního aktuálního zdravotního stavu a zároveň se snažíme maximálně vyslyšet přání našich klientů. Je potřeba také zohlednit, jaký přístup k pohybu měl klient v průběhu celého předešlého života, jeho sportovní minulost.

IMG_20240506_150054.jpeg
IMG_20240506_150105.jpeg

Nejvhodnějším pohybem je chůze (pokud při ní nejsou žádné obtíže a není nepříznivé počasí – námraza, přílišná zima či prudký vítr a podobně). K procházkám využíváme každý pěkný zimní den. Osobní asistenti dle potřeby pomohou s přípravou na vycházku nebo klienta přímo doprovází, vezou na vozíku. Někteří klienti volí individuální pravidelné vycházky, někdo dává přednost vycházce ve skupině, což je vedle prospěšnosti pohybu navíc dobrým prostředkem pro udržování sociálních vazeb. Oblíbené jsou společné výpravy parkem ke kašně nebo k pávům, cestou si povídáme na různá témata a plánujeme další aktivity. 

Ne vždy se však klient cítím na pohyb venku nebo je nepříznivé počasí, pak se věnujeme pohybovým aktivitám uvnitř Šarloty, kterých je celá řada. Zmiňme například pravidelná skupinová cvičení. Provádíme jednoduchá protahovací cvičení, cviky podporující kognitivní funkce, vybíráme vhodná cvičení podle MUDr. Věry Kleplové. Důležitá je struktura našich hodin. V úvodu si vysvětlíme, co a jakým způsobem budeme cvičit. Následuje cvičení a relaxace. Na závěr, po relaxaci, zhodnotíme přínos cvičení, pocity, co opakovat pravidelně, co upravit a podobně. V rámci skupiny vzniká příjemná atmosféra, klienti se navzájem povzbuzují, radí si, motivují klienty, kteří mají obavy z případného nezdaru při cvičení. Vhodná jsou cvičení s míčky či míčové hry nebo pétanque, který je díky dostatečným prostorám v Šarlotě možné trénovat i uvnitř. Pokud se klient necítí na skupinové pohybové aktivity, pracovníci Šarloty se klientovi věnují individuálně podle jeho aktuálního stavu.
Pohybové aktivity příznivě ovlivňují kvalitu života-podporují mozkovou činnost, zmírňují úzkosti, zlepšují spánek a chuť k jídlu. 
V Šarlotě jsme aktivní i v zimě

20231207_104020.jpeg
20231207_103256.jpeg

Hned začátkem zimy prožíváme pěkná období mikulášského nadělování, adventu a přípravy vánočních svátků, Vánoc, nového roku. Připomínáme si veselé období Masopustu. Těšíme se na vánoční cukroví, vánočku, bramborový salát a kapra nebo řízek, pochoutky novoroční, tradiční koláčky a jiné posvícenské dobroty…. Právě k zimě se v našich krajích vztahuje nejvíce druhů tradičních speciálních delikates. A většina těchto pokrmů je bohatá na cukr a tuk a naopak bílkoviny, vlákniny nebo vitaminy jdou tak trochu za „Popelku“. Přibírání na váze o Vánocích, a v zimě obecně, patří mezi obvyklé strachy. Navíc Šarlota je vyhlášená vynikající pestrou kuchyní, o kterou se stará tým kuchařů pod vedení šéfkuchaře pana Zdeňka Matějovského.
Máme se bát, že v zimě přibereme?

Na zásady správného stravování seniorů jsme se zeptali paní Jarmily Béhrové, nutriční terapeutky Šarloty.
Zima bývá pro seniory složitým obdobím. Je málo slunečných dnů a brzká tma a to vše působí na psychiku. Nedostatek vitamínů, především vitamínu D, oslabuje imunitu. Důležitý je především bezpečný pohyb a pestrá strava. Senioři by se rozhodně neměli vzdávat teplých jídel, která se navíc můžou obohatit o více kalorií, ale nesmíme zapomínat na bílkoviny a vlákninu v podobě zeleniny.
Kondici klientů Šarloty podporujeme vyváženým jídelníčkem

 

Dodrzovani zasad spravn é výživy u seniorů.jpg
Dodrzovani zasad spravn é výživy u seniorů2.jpg
bottom of page