top of page

Podzim v ŠARLOTĚ

Dny se zkracují, večery prodlužují, ochlazuje se, ze sklizených polí a sadů fouká, zkrátka svou vládu nastupuje podzim. Pěkné počasí využíváme k poledním vycházkám na sluníčku po podzimem zbarveném parku. Společné prostory Šarloty i pokoje zdobíme veselými podzimními dekoracemi. Do rehabilitačních a relaxačních procedur zařazujeme opět prvky, které není možné provádět v horkých dnech léta. Těšíme se na novou společenskou sezónu, na kterou jsme se pečlivě připravili.
Klienty Šarloty i zaměstnance potěšilo hned první společné setkání při komponovaném pořadu Jitky Molavcové a Alfreda Strejčka na téma jejich nejoblíbenějších pořadů i veselých historek z herecké praxe.
Podzim je jedno ze čtyř nejkrásnějších ročních období, které si v Šarlotě užíváme.

Sarlota17-142.jpg

Šarlota voní domovem

Když jsem do Šarloty přišla poprvé, vybavila se mi historka, kterou vyprávěl pan prof. Jiří Raboch, známý český psychiatr a člen vědecké rady Šarloty. Kdysi jako začínající lékař spěchal chodbou kliniky a zastavil ho neznámý kolemjdoucí s otázkou: "Pane doktore, mají budovy duši?" Tenkrát v mladém věku pan profesor nějak odpověděl a spěchal dále. Ale později, si často na tuto otázku
vzpomněl a potvrzoval si - ANO, i mnohé budovy mají duši, mají své genius loci. 
Šarlota svou duši má, svou krásnou duši, kterou pomohli vytvořit její stavitelé a krok za krokem obohacují její obyvatelé i návštěvníci. Po celou dobu své existence toto místo slouží myšlence pomáhat lidem a je to znát na každém kroku. Jak říká jeden z klientů Šarloty: "Nežije se vám už samotným doma dobře? Přijďte do Šarloty."
Šarlota voní domovem.

Sarlota17-77.jpg

V Šarlotě žijeme jako doma

Letní dny uběhly a ty podzimní voní jinak. Každý může pocítit smutek a tím více vnímat samotu. Osamění je snad to nejhorší, co může potkat staršího člověka. Ve stáří se člověk musí vyrovnávat s tím, že některé věci ztrácí a mnohé natrvalo. Ubývají fyzické i psychické síly a tím, že starší generace přichází o své vrstevníky, sourozence a životního partnera, přichází o přirozenou podporu a pomoc. I ta nejlepší odborná domácí péče nenahradí kvalitní a aktivní život s vazbou na vrstevníky a společnost. Život v Šarlotě je založen na svobodě tak, jako doma. Využít nabízené společenské, kreativní i pohybové činnosti podle svého přání a kondice, ale mít volbu strávit čas v soukromí pokoje nebo knihovny apod. Stravovat se v soukromí, či společně v jídelně a kavárně. Podílet se na přípravě svého individuálního programu. Klienti Šarloty mají s kým trávit svůj volný čas, mají společníky při svých každodenních činnostech, mají s kým se podělit o své radosti a
starosti, cítí se být potřební.
V Šarlotě žijeme jako doma.

upravRak.jpg

V Šarlotě je na co se těšit

Delší podzimní večery přejí společenskému vyžití. Oblíbené je pravidelné promítání filmů

pro pamětníky, na nestárnoucí melodie slavných pěveckých hvězd se klienti Šarloty těší při hodinách muzikoterapie. Pro letošní podzim jsme připravili tři mimořádné koncerty. Do tónů hudby v podání dvou vynikajících kytaristů Štěpána Raka a Jana-Matěje Raka se klienti, zaměstnanci a hosté Šarloty zaposlouchali hned v zářijovém termínu. Na začátku listopadu nás čeká koncert klarinetového kvarteta s mluveným slovem Hany Maciuchové a Alfreda Strejčka a v prosinci se těšíme na koncert vánoční hudby v podání orchestru Chairé pod taktovkou Josefa Krčka.
V Šarlotě je na co se těšit.

Kulinářské umění v Šarlotě

kuchař.jpg

Podstatnou součástí programu běžného dne, na kterou se všichni klienti Šarloty těší, je stolování. Však jídelníček je oblíbeným tématem ke společným rozhovorům! Je po sklizni, čekají nás všelijaké dobroty, šéfkuchař pan Luděk Jelínek se nebojí sáhnout do moderní internacionální kuchyně. Ovšem nejoblíbenější zůstává kuchyně česká: rajská nebo koprová omáčka, řízky. Oblíbená je zelenina v různých úpravách, klienti si rádi dopřávají na objednávku tatarský biftek. Jeden z pokrmů ale vede prim - a to jsou české bramborové škubánky.
 

Zde je recept na nejoblíbenější jídlo v Šarlotě.
 

Škubánky
Brambory uvaříme v dostatečně osolené vodě. Po uvaření vodu slijeme, část vody necháme. Přidáme hrubou mouku, přiklopíme poklicí a necháme tzv. zapařit cca 3 - 4 min. Poté promícháme v hladké těsto. Lžící vykrajujeme na talíř škubánky. Podáváme přelité rozpuštěným máslem nebo "na sladko" s cukrem a mákem, skořicí, tvarohem. Škubánky můžeme rovněž opéct jako placičky na sádle a podávat se zeleninovým salátem popř. jako přílohu k jiným pokrmům.
Dobrou chuť!

bottom of page